6 Şubat’la başlayıp pik yaptı! ‘Change araç’ kabusu: Porsche’u bile böyle yutturdular

Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – Her geçen gün yeni yöntemler geliştirerek akıllara durgunluk veren dolandırıcılık çeteleri ‘change araç’ yöntemiyle otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşları dolandırarak mağduriyet yaratmaya devam ediyor. Uzmanlar, dolandırıcıların 6 Şubat Depremleri’nin ardından gözlerini deprem bölgesinde kullanılamaz hale gelen araçlara çevirdiğini ifade ederek, burada buldukları araçlara göre hırsızlara sipariş üzerine otomobiller çaldırdığını belirtiyor.

MUAYENEDEN BİLE GEÇİYORLAR! PORSCHE’A DA YAPTILAR

Oto ekspertiz uzmanı Eyüp Yavuz ‘change araç’ olarak anılan otomobilleri, “Hasarsız ancak herhangi bir nedenden dolayı trafiğe çıkması yasak olan bir araç düşünün. Borcu olabilir, haczi olabilir veya çalıntı olabilir. Aynı aracın farklı bir modelinin kullanılmaz hale gelecek bir kazaya karışması durumunda pert olarak tanımlanan araçtaki şase numarasının sökülerek, trafiğe çıkması yasak olan aynı model araca takılmasıdır. Böylece trafiğe çıkması yasak olan araç satılabilir veya trafiğe çıkabilir. Yani özetlemek gerekirse aracın kimliğini değiştirme işlemidir” şeklinde tanımladı.

Bir kişinin bu tarz bir durumu anlamasının mümkün olmadığını ifade eden oto ekspertiz uzmanı Eyüp Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu normal vatandaşı bırakın muayene istasyonları bile anlayamıyor. ‘Change araç’ olarak tanımlanabilecek otomobillerin neredeyse tamamı muayeneden geçerler. Bizim de daha önce yakaladığımız tüm change araçların hepsi muayeneden geçmiş araçlardı ve bunları sosyal medya hesaplarımız üzerinden de paylaşmıştık. Yakın zamanda bunun örneklerinden biri de Erzurum’da bulunan şubemizde yaşadık. Burada muayeneden geçmiş bir Porsche marka araç üzerinde yaptığımız incelemede aracın change işlemine sokulduğunu tespit ettik.”

‘HEM PARANIZDAN HEM DE MALINIZDAN OLURSUNUZ’

Change araçların araç sahibi olmak isteyen birçok kişi için tehlikeli bir durum oluşturduğunu ifade eden Yavuz, “Böyle bir araç tespit edildiği anda emniyet güçleri bu aracı sahibinden alır. Bu noktadan sonra arabayı geri alabilmeniz gibi bir durum yok. Bu çok zor bir ihtimal. Siz gece uyurken bile otoparkta duran aracınız polis tarafından alınabilir. Yani böyle bir durumda hem malınızdan hem de paranızdan olursunuz. İkisi de gider. Bu sebeple bu çok sıkıntılı bir durum” diye konuştu.

6 Şubat Depremleri’nin ardından dolandırıcıların deprem bölgesindeki hurda araçlara karşı büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Eyüp Yavuz, “Deprem bölgesinde hasar kaydı olmayan ancak kullanılamayacak hale gelmiş araçları satın alarak onların şase numaraları üzerinden benzer işler yapılıyor. Hatta oradan satın aldıkları araca göre araç çaldırıyorlar ve change işlemi yapıyorlar. Bu işlemin ardından yıkıntılar altında kalarak kullanılamaz hale gelen araç sanki hiç öyle bir durum yaşamamış ve hâlâ yollardaymış gibi görünüyor. Yani çalıntı olan aracın kimliği kullanılamaz hale gelmiş olanla değiştiriliyor ve araç o şekilde piyasaya sürülüyor. Aynı işlem yurt dışı plakalı araçlar için de uygulanabiliyor” açıklamasını yaptı.

Change araçlara karşı oto ekspertiz firmalarına ciddi bir sorumluluk düştüğünü ifade eden oto ekspertiz uzmanı Yavuz, “Firmaların gerekli eğitimleri aksatmaması gerekiyor. Ürün takip numarasını kesinlikle öğrenmek gerekiyor. Türkiye’de ürün takip numarasını bilen ekspertiz firması sayısı çok az. Böyle olunca change araçlar tıpkı muayeneden olduğu gibi ekspertizlerden de geçebiliyorlar. Bu konuda dikkatli olunması gerekir. Bu gerçekten insanları mağdur edebilecek ciddi bir problem” uyarısında bulundu.

Uzmanlar, yakın zamanda Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle Türkiye’ye giriş yapan Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının araçlarıyla ülkelerine giriş çıkış yapamadığı için aracı bir süre sonra Türkiye’de kullanamadığını ifade ederek bu araçların change işlemine tabi tutulabildiğini ifade ediyor. Rusya ve Ukrayna vatandaşlarından piyasa fiyatının altına alınan araçlar da Türkiye plakalı araçlara ait şase numaraları kullanılarak change edilip dolandırıcılar tarafından vatandaşlara satılıyor. Bu işlemin özellikle lüks otomobillerde sıklıkla yapıldığını ifade eden uzmanlar, ruhsat bilgisinde yazan plaka, şasi ve motor numarası ile aracın somut bilgilerinin eşleştirilmesini vurguluyor. Ayrıca ekspertiz işlemi esnasında, şasi numaralarının yazılı olduğu noktalarda kaynak, kesme, kazıma işlemi olup olmadığına bakılmasının da önemine dikkat çekiliyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir